Finał Ogólnopolski XIII Olimpiady Historycznej “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…”

Z maturą na 100%

Norbert Kustusz z ostrowskiego Technikum Nr 3 im. Ernesta Malinowskiego w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych brał udział w Finale XIII Olimpiady Historycznej ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…’’. Decydujące zawody finałowe zorganizowano w dniach 24-26 września 2020 r. w Sulejówku i Warszawie. 

Tegoroczna edycja Olimpiady „Losy żołnierza polskiego…” obejmowała okres 1887-1922. Uczestników zmagań krajowych wyłoniono na podstawie trzech etapów: szkolnego, rejonowego, wojewódzkiego. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikował się m.in. reprezentant ZSB-E w Ostrowie Wlkp. Norbert Kustusz z klasy ET3. Jego opiekunem był nauczyciel geografii i historii Jarosław Maląg. Decydujące, finałowe zmagania przeprowadzono aż w dziewięciu konkurencjach obowiązkowych: archiwalia, eksponat, malarstwo historyczne, broń i barwa, literatura i poezja, Warszawa XIX-XX w., pieśń, geografia militarna, oprowadzanie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie. Osiem pierwszych miało miejsce w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a ostatnia w zabytkowych punktach stołecznego miasta. W wolnej chwili od rywalizacji uczniowie w towarzystwie swoich opiekunów i organizatorów uroczyście złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz wpisali się do księgi pamiątkowej. Nie obeszło się również bez zwiedzania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wizyty nauczycieli w Belwederze. Głównym organizatorem zmagań było Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku gdzie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Olimpiady. – Poziom imprezy pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym należy ocenić bardzo wysoko. Każdy uczestnik, jak i nauczyciel otrzymał zestaw wartościowych książek o tematyce historycznej. Start dostarczył wiele niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Na pochwałę zasłużył Norbert Kustusz. Przed przyjazdem do stolicy wywalczył sobie zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii i tytuł finalisty. Ponadto warto nadmienić, że już po raz czwarty uczeń wywodzący się z naszej szkoły wziął udział w zawodach finałowych, a po raz drugi uzyskał 100% na maturze z historii. – podsumował Jarosław Maląg.

Jarosław Maląg

Skip to content