O gusłach i czarownicach. Spotkanie z Adamem Ćwiklakiem

Zaplanowany przez Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne w Bibliotece Publicznej im. S. Rowińskiego 29 września 2021 r. wykład Pana Adama Ćwiklaka zaskoczył nieco słuchaczy w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Temat miał dotyczyć epidemii w Ostrowie i okolicach, m.in: dżuma, cholera, hiszpanka. Środki apotropeiczne stosowane przeciwko zarazie i chorobom na wybranych przykładach. Tymczasem prelegent podjął temat zupełnie inny, by nie powiedzieć pasjonujący. Przez dwie godziny posiłkując się prezentacją opowiadał o udokumentowanych przypadkach aktywności wiedunów, przezierców, guślarzy, owczarzy, znachorów, jasnowidzów, czarodziejów, zielarzy, czarnoksiężników, magików w naszym regionie na tle procesu czarownic w Doruchowie w 1775 r. Uczniowie „budowlanki” (3T, 4AG) mogli poznać fakty i mity, dotyczące tej mrocznej odsłony historii. Uzupełnieniem wykładu była niezwykła wystawa artefaktów poświęconych poruszanej tematyce (starodruki, dokumenty, pisma procesowe a nawet wiekowe, autentyczne cyrografy). Gratka dla poszukiwaczy tajemnic i ciekawostek historii.

                                                                                                        Piotr Wiertelak 

Skip to content