Postacie Mistrzostw Kibiców Sportowych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskich

Tęczowe dwa kółka

Kolarka Katarzyna Pawłowska była gościem specjalnym premierowych Mistrzostw Kibiców Sportowych Szkół Ponadgimnazjalnych. Impreza odbyła się we wtorek, 15 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wlkp.

Katarzyna Pawłowska to absolwentka naszej szkoły. W latach 2005 – 2009 uczęszczała do Technikum Nr 3 na kierunek architektura krajobrazu. Jej wychowawczynią była nauczycielka języka polskiego Mariola Grabowska. Na zmagania młodych kibiców przyjechała wprost z Holandii, gdzie wówczas ściągała się w kolarskiej grupie zawodowej Boels Dolmans. Co warte odnotowania w ostrowskim ZSB-E ten sam profil ukończyła również jej rok młodsza siostra Joanna.

Katarzyna Pawłowska urodziła się 16 sierpnia 1989 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Jej rodzinna miejscowość to Przygodzice. Karierę kolarską rozpoczęła w MLUKS Szperek Antonin pod opieką trenera Bogusława Janiaka. Później kontynuowała ją z powodzeniem w UKS Jedynka Limaro Kórnik oraz w dwóch grupach zawodowych: kanadyjskiej GSD Gestion Kallisto i holenderskiej Boels Dolmans. Jest multimedalistką Mistrzostw Polski w kolarstwie torowym i szosowym. Wielokrotnie zdobywała złoty medal w różnych konkurencjach. Sukcesy osiągała również na arenie międzynarodowej. To pierwsza Polka, która zdobyła Mistrzostwo Świata w kolarstwie. Sztuki tej dokonała w kolarstwie torowym i to 3-krotnie. Najpierw w latach 2012-2013 w konkurencji scratch, a potem w 2016 r. w wyścigu punktowym. W sezonie 2012/13 zdobyła Puchar Świata w wyścigu indywidualnym na dochodzenie oraz w wyścigu punktowym. W 2012 r. wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, gdzie zajęła 11 miejsce w wyścigu ze startu wspólnego na szosie. Karierę sportową zakończyła przedwcześnie z powodu kontuzji.        

Jarosław Maląg

Skip to content