Spotkanie z aktorem Marianem Dziędzielem

W czwartek 28 października 2021 r. uczennice klas BG3 i AG4 (Angelika Stawicka, Beata Szymczak oraz Marta Woźna) miały okazję spotkać się z nietuzinkowym aktorem filmowym i teatralnym Marianem Dziędzielem. Ze względu na zainteresowanie gościem spotkanie musiano przenieść z pomieszczenia czytelni Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego do sali widowiskowej OCK. Młode pokolenie kojarzy aktora z najnowszymi produkcjami, w których Marian Dziędziel wcielał się w role drugoplanowe, ale bardzo wyraziste: Pianista (2002); Wesele (2004); Komornik (2005); Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006); Dom zły (2009); Drogówka (2013) czy Moje córki krowy (2015). Niemniej aktor zaczynał w epoce PRL i ma za sobą multum kreacji z tamtego okresu, nie licząc występów na deskach teatru. Spotkanie, jak każde tego rodzaju miało charakter wspominkowy, zaś konwencja dyskursu oparta była na pokazach fragmentów ról filmowych. Marian Dziędziel przypomniał swoje perypetie w szkole aktorskiej, egzamin (uwarunkowanie ukończenia dyplomu od opanowania języka polskiego, jako że posługiwał się śląską gwarą), życie związane tylko z jednym teatrem im. Juliusza Słowackiego i liczne epizody. Na koniec nie zabrakło rozmów z publicznością. Beata Szymczak zapytała, jak aktor wspomina zdjęcia na planie polskiej komedii telewizyjnej Party przy świecach z 1980 r. Uczennice miały okazję wspólnej fotografii w gabinecie dyrektora Biblioteki Pana Jarosława Balcara jak i na scenie.                                                                                                                    Piotr Wiertelak  

Skip to content