Spotkanie z Antonim Liberą

W piątkowe popołudnie grupa uczniów naszej szkoły z klas 1GT, 3T oraz 4AG (Filip Bartoszko, Wiktoria Bizan, Alan Jaś, Julia Kozupa, Beata Szymczak) uczestniczyła w spotkaniu z pisarzem, tłumacz, reżyser teatralnym, krytykiem literackim, znawcą twórczości Samuela Becketta – Antonim Liberą. Okazją pojawienia się w Ostrowie stołecznego literata była promocja monografii poświęcona twórczości Libery pióra Małgorzaty Mieloch-Judy. Gość opowiadał o warsztacie pracy, środowisku literackim, odsłonił motywy, jakie kierowały nim, by zająć się literaturą anglosaską. Z kontekstu dyskusji, która miała charakter wywiadu przeprowadzonego przez autorkę publikacji wynikało, że niekoniecznie trzeba operować językiem twórcy, by przekładać klasyka. Ważna jest pozycja na rynku, która otwiera możliwości awansu i drzwi do sławy. Z tej sławy Libera korzysta oburącz i podejmuje się wysiłku tłumaczenia dzieł, które dla niego samego są realizacją osobistych ambicji.

                                                                                                 Piotr Wiertelak  

Skip to content